Veselé a poklidné Velikonoce !

1. velikonoční den pašijového týdne - Modré pondělí

 

 

 

2. velikonoční den - Šedivé úterý

 

3. velikonoční den - Škaredá středa (dodejme, i proč se jí říká "Škaredá" - protože se údajně Jidáš škaredil na Krista, v předtuše budoucí zrady)

 

4. velikonoční den - Zelený čtvrtek (na Zelený čtvrtek zvony odlétají do Říma - nesmí se zvonit: Vrací se až v neděli, na Boží hod velikonoční). Zelený čtvrtek je také den Poslední večeře Páně - pokud znáte tento slavný obraz od Leonarda Da Vinci, tak je to právě z tohoto dne.

Po večeři totiž přišli do zahrady, kde se večeře konala, římští vojáci, vedení právě Jidášem, Krista zatknout. On se nebránil, ač mohl, a nechal všemu volný průběh. Takže skončil na kříži.

Na Zelený čtvrtek se také tradičně pečou v českých domácnostech Jidášové - obvykle ze sladkého těsta propletené zkrouceniny do tvaru S - symbolizující provaz, na kterém se pak zrádný Jidáš - po své zradě -  oběsil.

Skončil tedy špatně - jako všichni zrádci.

 

5. velikonoční den - Velký pátek - den přísného půstu a všeobecného smutku, na paměť mučednické smrti Ježíše Krista ukřižováním.

 

6. velikonoční den - Bílá sobota - navečer se čtou v katolických kostelích velikonoční Vigilie 

 

7. velikonoční den - Boží hod velikonoční - zvony se vracejí z Říma, den největšího církevního svátku v roce, Ježíšovo zmrtvýchvstání - slavnostní oběd s pečeným beránkem, jarní zeleninou (kopřivový špenát) a brambory - všechno se raduje a jásá nad darem nového života

 

8. velikonoční den - Velikonoční (červené) pondělí - vlastně již všední den, v českých zemích se ujala tradice chození s pomlázkou a vymrskání děvčat. Ta - paradoxně - jako jediná z celého pašijového týdne - přežila a symbolizovala Velikonoce za minulého, ateistického režimu.

 A po Velikonocích - všem pak přejeme krásné jaro, kterému by už nemělo nic bránit !!

A za dalších 50 dnů tu máme další - tentokráte Svatodušní - svátky !!

Mimochodem, zavedení Velkého pátku jako státního svátku vítáme, stejně tak by ale k tradicím měla patřit i obnova Svatodušního pondělí, které bývalo - a mnohde i nadále je - státem uznaným svátkem rovněž. Letos připadá na 16. května.  

Naše generace, vyrůstající za komunistů,  hltající ze starých, zapomenutých sešitů z půdy Rychlé šípy (jejichž znovuvydání bylo jinak zakázáno), znala Svatodušní pondělí právě a jenom odtamtud. Neboť Rychlé šípy tohoto svátku hojně k výletům do přírody využívaly.