Dobrý den, pane řidiči !!

Dobrý, dobrý... ale když Vás vidím, tak ten právě skončil... 

 

Příspěvek našeho kolegy Staníka o dopravních kontrolách na našich silnicích... 

_____________

 

Dobrý den, pane řidiči !

Na serveru D-fens se tento server snaží řidičům i ostatním vštípit zásadu, že s policajtem se nemluví. Je to záslužná činnost. Pro ty, kteří se příliš neorientují v paragrafech a policejních fintách, je to zásadní postoj.

Já bych zde, ale z lehka, popsal o trochu vyšší level, „s policajtem se mluví“. Protože, jak jste si mohli všimnout, politici zase vyexkrementovali další utažení dopravních šroubů.

Myslel bych si, že před volbama může vylézt před veřejnost jen úplný idiot s tím, že ovcím zase o něco víc utáhne šrouby a drakonicky zvedne pokuty. Ale zdejší otroci už to za ty roky masírky mají v kedlubnách tak vymydlený, že alespoň polovina voličského elektorátu bude nad další represí hýkat blahem, protože to přece není proti nim, to je na ty silniční piráty, kteří po tomto bůhví už kolikátém zpřísnění, dostanou co proto. Teď už definitivně, opravdu. Soudruh ministr z ODS Kupka na to dá čestný pionýrský.

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/kupka-ministr-dopravy-ridicak-na-zkousku-bodovy-system.A220718_105353_automoto_fdv

Navíc ten tupoun bezelstně přizná, že tento karabáč není z jejich dílny, ale že to připravila už minulá vláda estébáka Bureše. No viděl někdo většího politického imbecila, který se veřejně přizná k tomu, že tuze pravicová ODS si nechá připravit zákon bolševicko, marxistickou sebrankou. Před volbama?!?

V tomto článku proberu pouze tu situaci, kdy vás policie odchytí bezdůvodně, preventivně, aby něco našla, tedy nespáchali jste přestupek (ani z něj nejste podezřelí).

Předem je třeba zdůraznit, že jednání policistů v našem právním řádu je spoutáno zákonem tak, že policista může jen to, co zákon povoluje, a musí to, co zákon přikazuje.

Na rozdíl od občana, který koná jako občan svobodný, který může vše, pokud zákon nezakazuje a nemusí nic, pokud zákon nepřikazuje.

Policista tedy smí vymáhat dodržování zákona pouze způsobem uvedeným v zákoně (zákonnými prostředky). Pro vlastní iniciativu, způsob a postup nemá právní prostor.

Z tohoto pohledu jsou tyto běžné, či silniční a podobné preventivní kontroly v rozporu se zákonem, ale jsou i nadále běžnou součástí našeho neobolševického systému. A proč by policie měnila zaběhnutou bolševickou praxi, když to po ní vlastně nikdo nechce.

Ze vzpomínky vzdálené již desítky let mám dokonce takový mlhavý pocit, že navzdory praxi, měla policie veškeré preventivní akce zakázány ze zákona i pod paragrafem. Ale nemohu to už v té zákonodárné džungli najít, nebo je to vinou mé stařecké fantasmagorie. (Pokud by to někdo našel, dejte vědět).

Do naší doby se podobné formulace nehodí. Poslanci totiž v tomto módu neuvažují, někteří toho ani nejsou schopni, navíc by se toho mohli občané i chytit a některé postupy represivních složek by v nich mohly začít vyvolávat pochyby.

Existuje jediná výjimka, kdy policie může jednat preventivně, a to v případě, že je bezprostředně ohrožen život, zdraví či majetek většího rozsahu.

Výše napsané je jasné i všeobecně známé, i přes to se najdou tací, kteří to buď nechápou, dělají, že to nechápou, nebo se z nějakých důvodů preventivních silničních kontrol zastávají. Pro ty mám jeden hezký příklad.

Šířit pohlavní nemoci je zakázáno zákonem. I v této oblasti by mohl nějaký mladý policejní aktivista nabýt dojmu, že je třeba ve starosti o bezpečí občanů učinit krok kupředu.

U zastávky autobusu, kde by prováděl běžnou dopravní kontrolu, by mohla být zástěna, kde by ještě s policejním zdravotním bratrem, prováděl běžnou gynekologickou prohlídku vaší dcery nebo přítelkyně.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? Proč? Když nás zastavují kvůli kontrole lékárniček.

Věřím, že zvláště u mladých policistů by tyto běžné gynekologické kontroly mohly mít podporu. Ostatně, i ve vládě a parlamentu by to jistě nadchlo pár idiotů, tedy samozřejmě pokud by to zachránilo alespoň jeden život.

Nechci z vás hned dělat disidenty či odpůrce režimu. Nemusíte klást při preventivních akcích policie hned pasivní odpor, jako to dělám já, ale můžete jí klást nepříjemné otázky, na které nenachází odpovědi. Za to vám přece nemohou nic udělat. Přeci, pokud jste nic neprovedli, nemáte se čeho bát.

A ještě drobné upozornění pro čtenáře, pro které je stát a jeho pohůnek Bohem a nezpochybnitelnou autoritou.

Nečtěte to. Utrpíte újmu, nabudete dojem, že se vám snažím rozložit řád, na který jste tak zvyklí a jehož změnu si nedovedete představit. Navíc by se mohlo stát, že ve vás uvízne semínko pochybností a při pohledu do zrcadla by ve vás mohla vyvstat otázka, zda se jen úplně obyčejně nebojíte.

Tedy nasedáme a jedem.

Ejhle, policajt, plácačka, stop.

P: Dobrý den pane řidiči, běžná dopravní kontrola, doklady od vozidla, bla, bla, bla.

S: Prosím?

P: Doklady od vozidla, občanku, bla......

S: Něčeho jsem se dopustil?

P: Ne, běžná silniční kontrola, bla, bla.....

S: Když jsem se ničeho nedopustil, proč mne zastavujete?

P: Provádíme silniční kontrolu.

S: Aha. Můžete mi sdělit, který zákon a který paragraf ošetřuje běžnou silniční kontrolu?

Nějak se mi nedaří se ho dopátrat a to jsem přečetl spoustu zákonů. Moc by mě totiž zajímalo, jaké mám při běžné dopravní kontrole povinnosti, myslím zákonem stanovené povinnosti a jaké má policista při této kontrole pravomoci?

P: My také kontrolujeme technický stav vozidel. (Policajt utíká od otázky. Asi je na to školí, protože to ovládají mistrně, nebo je to takový dar policistům z nebes.)

S: Jistě, ale mě jste zastavil kvůli běžné dopravní kontrole (vracím se k tématu).

P: Dáte mi ty doklady?

S: Za této situace ne.

P: Dzzzz. Ssss. Cóóó????

S: Až mi sdělíte důvod, tedy myslím tím právní důvod. Já jsem na Vaše znamení zastavil a vozidlo jsem odstavil na místě, které jste mi ukázal. Tím moje povinnosti končí a začínají ty Vaše. Tak mi laskavě sdělte, proč jste mě zastavil a proč mne zadržujete na tomto stanovišti.

P: Nikdo Vás nezadržuje. Jen Vás kontrolujeme.

S: Aha, tak to jsem rád, že jste mi to sdělil takhle zpříma. Tak pokud mne na tomto stanovišti nezadržujete, tak odstupte od mého vozidla na takovou vzdálenost, abyste nemohl tvrdit, že jsem na Vás najížděl a já budu pokračovat v jízdě tak, jak jsem si ji naplánoval.

P: Dzzz. Naprosto nechápavý výraz

S:Tak se mějte hezky a nashledanou. (Startuji a hodlám odjet. Policajt se mi vrhá do okénka, nebo pod kola a začíná být poněkud nevrlý. Vypínám tedy motor s tázavým pohledem.) Říkal jste, že mě nezadržujete, tak jak tomu mám rozumět? (Policajt něco huláká, jednou na mě dokonce policajtka tahala bouchačku, ale po chvíli se opět vracíme k diskuzi.)

P: Vždyť Vy vůbec nevíte, co znamená zadržená osoba.

S: Je to možné, navíc mě to ani nezajímá. Pro mě je důležité, že nemohu pokračovat v jízdě, že omezujete bez řádného zdůvodnění mou osobní svobodu a zadržujete mě na tomto stanovišti.

P: Vy jste povinen úkon strpět a ukázat mi ty doklady.

S: V tom máte částečně pravdu, ale Vy jste povinen postupovat podle zákona, což neděláte.  Hrozí snad nějaké prodlení. (Využívám policejní taktiky odvádění pozornosti).

P: Proč se na to ptáte?

S: Protože jste mne před úkonem nepoučil. A odložit poučení můžete pouze v případě, že u zákroku nebo úkonu prodlení hrozí.

P: Poučil jsem Vás, že provádíme silniční kontrolu.

S:No a já jsem Vás poučil, že ji provádíte v rozporu se zákonem. (Roztočil jsem nové kolečko diskuse, zda ano, či ne. To může trvat i několik minut, než někdo zase uhne. Do toho je dobré policajta něčím postrašit a je možné zapojit i jeho kolegu, který zatím obchází auto ve snaze něco najít.)

S:Vyzývám Vašeho kolegu, aby Vám dále neumožňoval vést úkon v rozporu se zákonem. Je jeho povinností proti Vám zakročit.

P+P: Dzzzzz?

S:No a co se toho poučení týká. Omezujete moji svobodu tím, že mne nenecháte pokračovat v cestě, přestože mám neodkladné záležitosti a spěchám.

P:(vítězoslavně) Tak nám dejte ty doklady a můžete jet.

S:(jenže já nespěchám, na policajty si udělám čas, i kdyby mi letěl raketoplán) První co musíte dle zákona udělat je poučit osobu dotčenou úkonem o tom, co děláte a proč to děláte a pokud je dotčena i její osobní svoboda, tak i zákonné poučení. Takže, dočkám se už konečně toho poučení?

P: My provádíme kontroly také v rámci prevence. Takže dáte mi ty doklady?

S: Ne. Dokud mi nesdělíte, čeho jsem se dopustil, co jsem porušil? A bylo by dobré, pokud by Vám někdo vysvětlil rozdíl mezi prevencí a preventivní akcí. Žádný zákon Vám preventivní akce nepovoluje a prevenci si běžte dělat na dopravní hřiště.

P: Já můžu kontrolovat, koho chci.

S: No to určitě nemůžete. Zde máte povinnost řídit se zákonem, konkrétně zákonem o policii § 63. Tam máte popsáno u koho a za jakých okolností, můžete zjišťovat totožnost.

P: Já mohu zjišťovat, jestli nejste hledaná osoba.

S: To jistě, ovšem až po té, co nabudete podezření, že bych mohl být takovou osobou a nacházel se v registru hledaných nebo pohřešovaných osob. Máte snad podezření, že by se v registru, nacházel někdo mně podobný? Neboť to je zákonná podmínka, § 63 e) odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby (vystupuji z vozidla, aby mě policajt viděl.) Pozorně si mě prohlédněte a informujte mě, komu jsem podobný z hledaných osob. A upozorňuji Vás, že se mě dosti dotýká, abych byl zrovna já v policejním hledáčku, protože jsem osoba naprosto bezúhonná, zákona dbalá.

P: Heleďte, přestává mě to bavit. Dejte mi ty doklady, já zkontroluji, zda máte platný řidičský průkaz a můžete jet.

S: Ne. Hrozí snad nějaké prodlení? (Tohle je ale fakt těžkej kalibr.)

P: Coo?

S: Ptám se, zda hrozí nějaké prodlení. Protože pokud ne, pak nevidím jediný důvod, proč bych s Vámi nemohl vést diskusi o tom, zda úkon který vedete, je v souladu se zákonem. Nebo mi snad nějaký zákon zakazuje právně Vám oponovat a upozornit Vás na Vaše nezákonné jednání ? Existuje snad nějaký právní dokument, že bych při běžné dopravní kontrole nesměl vést s policistou diskusi a právně argumentovat. Máte snad nějakou oporu v zákonu jak dlouho má běžná dopravní kontrola trvat a jakým způsobem se provádí, nebo jak dlouho má kontrolovaná osoba vést svou obhajobu. Mít vlastní právní názor a vést s Vámi v tomto duchu polemiku je mým svatým, nezadatelným právem.

P: V tom případě Vás zajistím a převezeme Vás na služebnu (policajt zkouší vyhrožovací taktiku).

S: No jak myslíte, alespoň sepíšeme o Vámi provedeném úkonu zápis, a rovnou na Vás podám stížnost (taky umím vyhrožovat).

P: Proč bychom ho sepisovali, my máme pravomoc kontrolovat osoby.

S: Sdělil jste mi, že jsem se ničeho nedopustil. V tom případě jste mne zastavil v rozporu se zákonem. Konkrétně zákonem o provozu vozidel, § 79 druhého odstavce.

P: ????

S: Vidím, že si ho nemůžete vybavit, tak Vám ho ocituji. „Zastavit vozidlo může policista, jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti nebo plynulosti provozu na pozemních komunikacích.“ Sám jste mi sdělil, že mne z žádného přestupku nepodezříváte, takže?

P: (policista přemýšlí a pak vyráží do protiútoku). Pil jste něco před jízdou?

S: Prosím?

P: Ptám se, jestli jste pil alkohol.

S: Proč se mě na to ptáte. Vy máte nějaké podezření, tedy myslím důvodné podezření, že řídím pod vlivem alkoholu.

P: Já mohu kontrolovat, zda neřídíte pod vlivem alkoholu.

S: To já samozřejmě vím, ovšem jen tehdy, pokud dodržujete zákonná ustanovení.

P: ???

S: Jistě jste byl proškolen o novelizaci „zákona o návykových látkách“. V této novelizaci byl změněn výraz „důvod se domnívat“, že kontrolovaná osoba je pod vlivem alkoholu, na „důvodné podezření“. Tedy musím se Vás zeptat, zda ono důvodné podezření, že řídím pod vlivem alkoholu máte a jak jste k němu dospěl?

P: Takže odmítáte zkoušku na alkohol.

S: To rozhodně ne. Zkoušku jsem ochoten absolvovat okamžitě, tedy jakmile mi sdělíte, v čem spatřujete ono důvodné podezření. Ale preferoval bych zkoušku krevní, společně se zápisem, jaké důvodné podezření Vás k tomu vedlo.

P: Dechová zkouška je stejně právně průkazná. Takže podrobíte se dechové zkoušce?

S: Samozřejmě. Hned jak mi sdělíte důvodné podezření. (Znovu opakuji předešlou větu o sdělení důvodného podezření, krevní zkoušce a o zápisu a budu ji opakovat třeba do nekonečna). Navíc nejste od dopravní policie, viďte (uhýbám od tématu)? Vy jste od pořádkové. (To poznáte velmi jednoduše, protože dopraváci mají bílé čepice).

P: Dzzz. No a?

S: Ze zákona je pořádková policie zřízena pro jiný účel než kontrolu dopravy. Tak by mne zajímalo, zda je vyhlášena nějaká mimořádná situace, že pořádková vypomáhá dopravce?

P: O to se nemusíte starat.

S: A to zase jo. Protože já si policii platím. A když už si ji platím, tak chci, aby postupovala podle zákona. A ne aby, buzerovala bezúhonné občany, místo aby honila skutečné zločince. Alespoň tak si práci policie představuji já. Zdržujete mě, otravujete mě, buzerujete mě, a to jak jste sám přiznal bez zřejmého právního důvodu.

P: Povinnou výbavu máte?

S: Jistě.

P: Můžete mi ji ukázat?

S: Ne.

P: Je Vaší povinností, mít povinnou výbavu vozidla.

S: Ovšem, ale moje povinnost ji ve vozidle mít a Vaše pravomoc ji kontrolovat, jsou dvě naprosto rozdílné věci. Pokud máte nějaké podezření, můžeme zajet na stanici technické kontroly a tam ji může technik zkontrolovat. (Policista nemůže vstupovat do vozidla za účelem nějaké kontroly, neboť vnitřní prostor vozidla je chráněn domovní svobodou, stejně jako obydlí. Z toho mají výjimku právě technici schvalující vozidla k provozu. Policista může vstoupit do vozidla jen v případě, že provádí zákrok podle zákona. Ty důvody mohou být tři. Ve vozidle se nacházejí zakázané předměty jako zbraně, drogy, uran. Nacházejí se v něm hledané, nebo pohřešované osoby. Nebo jsou ve vozidle předměty z trestné činnosti.) Samozřejmě, že poplatek za technickou kontrolu si zaplatíte sám.

P: Podle Vás bychom nemohli vůbec nic.

S: A to také nemůžete, pokud k tomu nemáte právní důvod. A už mě to s Vámi nebaví, zavolám svému právnímu zástupci.

P: To klidně můžete.

S: (Sedám do vozidla a vyprovázím policajta do patřičné vzdálenosti.) Vzdalte se od mého vozidla, když mluvím se svým advokátem.

P: Prosím?

S: Nevím o tom, že by jakýkoli policista mohl být přítomen a poslouchat o čem se radím se svým právním zástupcem. Takže odstupte od mého vozidla, zavírám dveře a vytahuji okénko.

P: Drr. Krrr. Ssss.

S: (Volám, nebo dělám, že volám. Policistu o výsledku informuji přibližně takto.) Můj právník mi radí, abych se okamžitě vyhnul jakýmkoli právním úkonům a během přibližně tří hodin je schopen se dostavit a věc s Vámi řešit, bude-li to nutné.

P: Já rozhodně nemám čas se tu s Vámi hádat další hodiny.

S: To mě je to zase jedno. Já si klidně počkám. Právní důvod k zadržování mé osoby, ani mého vozidla nemáte, takže si pak můžete popovídat jak drahá je moje pracovní hodina a jak vysoké palmáre Vám k tomu přefakturuju.

P: Víte co? Já zas tolik času nemám, abych se tu s Vámi zbytečně vybavoval. Seberte se a jeďte.

S: Taky si myslím, že byste mohl dělat něco užitečnějšího. Tak se mějte hezky.

Rozhovor, který jsem popsal, je jakýmsi souhrnem zkušeností s buzeračními dopravními kontrolami. Kdy jsem se z vyjukaného automobilového eléva, relativně tolerantního k režimu, tolerantního k zaběhlým praktikám aparátu, kdy moje vstřícnost byla vždy vykládána jako slabost a dobrá příležitost pro aparátčíka, nahnat si na mě laciné body, vypracoval na držkujícího občana.

Když řeknete policistovi, že by bylo užitečnější, aby honil zločince místo toho aby vás buzeroval, nic se vám nestane. Je to naší povinností držkovat, kritizovat, poslat moci signál, že jsou nějaké hranice, za kterými nemá co dělat.

Jinak se těch gynekologických prohlídek časem dočkáme.

 

 

Stanik, drsnej manik.

_____________________________

_____________________________

 

Dovolím si k článku malý DOVĚTEK,  neb mi v mnoha ohledech mluví z duše : 

Za totality můj otec pracoval s jedním pánem, a to byl typický anglofil. Což za totality bylo dost obtížné. Ba riskantní. 

Nejen že anglicky dobře uměl (to bylo tehdy hodně výjimečné), ale také tam dokonce jezdil. Nevím sice, co pro to musel dělat, ale pouštěli ho tam. A my pak s nedočkavostí se těšili na jeho zprávy z jiného světa. 

Dobře si pamatuju, jak vykládal o tom, že v Anglii neexistuje, aby Vás policajt zastavil, pokud jste nic neprovedli. Prostě - jen tak... Že by ho za to nejspíš vyhodili z místa. 

Koukali jsme jako blázni ... No - holt, svobodný svět. A - totalita. 

Když pak přišel ten samet, co s námi zamet´- já blbec jsem si myslel, že teď už to bude jako v Anglii. Že Vás policajt nezastaví, pokud jste nic neprovedli - protože by ho za to vyhodili z místa...  

__________________________

__________________________

 

 

 

 

 

___________________________

___________________________