21.srpen : Měli to tehdy jednodušší

Ač jsme si -  dnes 47 let staré události - na stránkách připomněli již několikráte, i s o hledem na to, že jsme o staré stránky přišli, neuškodí si tuto historickou událost - spolu s ostatními - znovu i letos - připomenout.

Už proto, že řady pamětníků řídnou a přibývají další a další generace, které trauma, jež jsme zažili my na vlastní kůži, už  tak nepociťují, znajíce ho jen z knížek a filmů.

Aktuálnost této vzpomínky pak vyvstává i se zdůrazněním toho, že současné Rusko se od tehdejší agrese distancuje stále méně hlasitě a zdá se, že dokonce nebude daleko doba, kdy se k ní začne - stejně jako za časů Brežněva - zase hrdě hlásit.

V nadpisu je uvedeno, že "to měli jednodušší.."  - Kdo ?

No, přeci - ti, co ji přímo tehdy prožívali. Naši otcové a jejich generace. Naši předkové.

A v čem ?

Když v ničem jiném, tak alespoň v identifikaci nepřítele.

Měl cizí informy a hovořil jinou, byť rovněž slovanskou řečí.

Jejich pohrobci, které zde po svém 40-ti letém působení zanechali - a jsou jich celé rody a rodové klany -  totiž dnes už hovoří česky, ale myšlení a snaha o bezohlednou nadvládu nad ostatními jim zůstaly nezměněny.

Prvním signálem o tom, kudy napříště povede hranice nepřátelství, byl už 21. srpen o rok později - tedy 1969. To už se na obou stranách barikády - a to tehdy v nepřeneseném, leč původním slova smyslu - hovořilo rovněž  jenom česky.

O to jsou pak ta střetnutí smutnější a tragičtější.

Byl jsem dost dlouho ve Španělsku na to, abych viděl, jak se za tamější občanskou válku dodnes stydí většina společnosti - ať už jejich prarodiče stáli na kterékoliv z obou znepřátelených - a krutě bojujících - stran. Nechtějí na ni vzpomínat a nechtějí o ní nic slyšet. A už vůbec ne od cizinců. Berou to jako selhání celého národa, když se do sebe navzájem takhle pustili.

Nutno dodat - jak už to bývá - že obě tehdy bojující strany s významnou zahraniční podporou. Přesně těch, kteří pak stanuli sami proti sobě - a ve Španělsku si to jen zkoušeli. Naostro. Zbraně, velení, komunikační systémy - prostě všechno, co k válce patří.

Neměli bychom nikdy připustit, aby si to takhle cizí zkoušeli i na nás a u nás.

21. srpen je mementem ruské imperiální rozpínavosti, které jsme tehdy padli za oběť a které se tehdy říkalo "bratrská internacionální pomoc". Na té se, bohužel, dodnes nezměnilo vůbec nic. A bude to trvat celé generace, změní-li se kdy co. Být velký a diktovat svou vůli ostatním - je přece tak pohodlné !!

Historici dobře vědí, že co se stalo jednou, může se v budoucnu kdykoliv zopakovat.

To platí právě o 21. srpnu stále aktuálněji.

I proto bychom ho ze svých vzpomínek vypouštět určitě neměli.

_________________

https://www.stream.cz/slavnedny/831212-den-okupace-ceskoslovenska-vojsky-varsavske-smlouvy-21-srpen#nejnovejsi

_________________

 http://technet.idnes.cz/co-predchazelo-srpen-1968-0vt-/vojenstvi.aspx?c=A150820_163136_vojenstvi_vse

 ________________

V Liberci najely ruské tanky, přišedší z Polska a NDR, do podloubí, které pobořily. To spadlo na několik našich přihlížejících občanů. Další Češi po nich na uvítanou házeli kusy lešení a trubky z obestavěné radnice, což sovětské tanky ocenily dávkou z kulometu. V Liberci tak zahynulo - po Praze - nejvíce čs. občanů. Devět. Na jejich pohřeb museli Liberečané na dlouhá léta zapomenout, stejně jako na jejich pomníčky a hroby.

________________

Výročí nejen 21. srpna

 

Ale také 23. srpna -  výročí zločineckého paktu Molotov-Ribbentropp.

K slovům polských historiků dlužno dodat, že to bylo nejen "IV. dělení Polska", nýbrž velmi závažná předehra II. světové války. Neboť: Začal by vůbec Hitler frontální útok na Polsko,  kdyby jej neměl takto smluvně zajištěn?  Nestojí za pozornost také sovětský tlak na dělení velmocenských sfér vlivu v Evropě? Což se stejnými zásadami, o jakých nám dává poučení vše, co po podpisu tohoto paktu následovalo, neřídí Putinovo Rusko v Čečensku, v r. 2008 v Gruzii a dnes na Ukrajině? Která země je na řadě zítra?
Nový prezident Polska Andrzej Duda se dnes domáhá vojenské přítomnosti USA v Polsku a Baltských zemích  - proč asi?

Abychom si mohli odpovědět, pak dodejme další závažný fakt, jenž zůstává mimo naši povědomost, nicméně je stále více relevantní tou skutečností, že dnešní Německo kancléřky Merkelové, ženy s mírně řečeno neprůhlednou minulostí v NDR, jejíž rodiče, Kassnerovi, s malou Angelou odešli v r. 1954 z Hamburku (tedy Západu) do tzv. NDR, ze které tisíce lidé prchali před stalinským terorem opačným směrem, dnes vystupuje razantně proti dislokaci vojsk NATO v Polsku.

Jenže jakou reakci mělo zaujmout Polsko a baltské a skandinávské země, mající Rusko na svých hranicích?

Německo zpočátku vystupovalo proti hospodářským  sankcím vůči Putinovu režimu. Podobně jako Francie, která ještě po napadení Ukrajiny hodlala dodat Rusku válečné lodě Mistral, vyrobené ve francouzských loděnicích. Byl to až  tlak dalších zemí NATO, a také eskalace války na Ukrajině, co přinutilo představitele Německa i Francie se k sankcím proti Putinovu Rusku nakonec přidat. Co předcházelo, však je téma velice obsáhlé, a tak jedině aspoň jazyka německého znalým čtenářům lze doporučit knihy v Německu známého a autoritě publika se těšícího investigativního novináře Jürgena Rotha ...Koupě na Amazonu nepředstavuje nijak závratné sumy, viz http://www.amazon.de/Verschlussakte-Smolensk-Putins-Krieg-Ukraine/dp/3430201624


Po tomto quasi-geopolitickém exkursu se podívejme zpět do vlasti: Komu mohly vyhovět před pár lety organizované demonstrace proti radaru u nás? Komu může vyhovět tvrzení prezidenta Zemana o tom, že na Ukrajině prý jde o občanskou válku?


(Ano, především za okolností dlouhodobých postojů mnoha  německých a francouzských elit, hlavně v EU, směřuje vývoj v NATO k motivu vytvořit v jeho rámci jakýsi "severní pakt", tj. USA, Kanada, Británie, Skandinávské a baltské země, a ....samozřejmě pod tímto zorným úhlem třeba shlížet i na vývoj politické scény v Polsku, kde se nyní rozhoduje, zda Polsko bude v srdci takového spojenectví, či nikoliv - zkrátka vývoj na Ukrajině pak rozdělil i současné vládnoucí elity Polska hodně zjednodušeně řečeno na ty pod vlivem Merkelové a ty pod vlivem podobným, jaký nám ukazuje  prezident Zeman.

 

Bohu dík i tato situace nahrává demokratické konzervativní opozici). Jakkoliv dnes sice ještě leckdo může u nás namítnout, že představa, že by v případě nějaké účasti Ruska na vojenských akcích na polském území v rámci smlouvy NATO vstoupila do Polska ruská vojska, je projevem šílenství či nějakého psychotického stavu.

Jenže - což postup Ruska na Ukrajině, anebo dnes otevřené schvalování ruské agrese proti nám v ruských mediích dnes, ani takové možnosti nedává šanci? Především v takové situaci pak lze podat jednoduchou odpověď na otázku "qui bono" těm mediím u nás, která především se staví protiamericky, či vzbuzují dojem, že Polsko je americký satelit... A také na otázku, proč dnes konzervativní politická garnitura v Polsku, odstavená po letecké katastrofě polské prezidentského letadla u Smolenska 10.04.2010 (stále více vychází najevo, že to byl atentát), dnes i přes onu citelnou ztrátu sílí a  staví za umístění vojsk NATO v Polsku, proč se staví za těsnější spojenectví  ruskou expansí ohrožených zemích v rámci NATO? A hlavně proč také je naším národním  a životním zájmem spojenectví všech zemí a  národů, jejichž území se nachází v zeměpisné poloze mezi Ruskem a Německem. Uvědomí si to naši čelní politici, poslanci, senátoři? Uvědomí si, že působení živlů s pozadím, vyrostlým z komunismu a zejména z období 1968-1998 a jejich přímých nástupců, je neslučitelné nejen s demokracií, ale také s naší národní bezpečností? Já vím, že

stránky K 213 začínaly jako stránky na obranu  rodiny...

Jenže dnes se stávají čím dál tím více nezávislým mediem, informujícím s předstihem o řadě jiných, zdánlivě nás nepálících, ale ve skutečnosti hodně palčivých záležitostí.

Freeeurope

________________