Rychetský : Socialisticky pracovat, kapitalisticky žít ...

Pan předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se velmi rozmluvil o tom, jak je potřeba Nejvyšší radu soudnictví, jak je nemyslitelné, aby soudní moc representovala moc výkonná - tedy ministr spravedlnosti - a jak současný model vůbec neodpovídá demokratické formě vlády a uspořádání společnosti.

A že soudci volají po změnách už 25 let.

Pokud jsme si - jako veřejnost - všimli, tak volají hlavně po změnách svých platů, a to zásadně směrem nahoru, tam, kde se platy naprosté většiny všech ostatních nepohybují a nikdy nepohybovaly.

Pan předseda ÚS v kostce shrnul dávno známou - a všemi chtěnou - zásadu, t.j. socialisticky pracovat, kapitalisticky žít, známou u nás velmi dobře již z dob před Velkým vítězným Listopadem a v praxi znamenající, že sice by všichni rádi životní úroveň z tehdejších západních států, ale málokdo už by k tomu přidal také tamní pracovní morálku a pořádek jak na pracovištích, tak i ve společnosti obecně. A - pochopitelně - ono to socialistické flákání od ničeho k ničemu mnohým velmi vyhovovalo - a nebyli ochotni se ho jen tak vzdát. 

Jestliže nám pan Rychetský říká, že by rád soudcovskou samosprávu a Nejvyšší radu soudnictví, protože právě TO je modelem demokratické justice, pak by také neměl opomenout, že soudce nikdo nevolil (což mu, doufám, nezůstalo utajeno, že i to je základním znakem demokracie, totiž svobodné volby těch, co potom o něčem rozhodují) a v současné podobě by je taky sotva kdo zvolil vyjma jich samých a jejich rodinných příslušníků.

A ještě na jeden základní prvek demokratické justice - či, chcete-li, justice demokratického státu - by neměl pan Rychetský zapomenout - a tím jsou bezesporu soudní poroty.

Sotva si představit nezávislejší orgán v justici než právě soudní poroty - svolané ad hoc, případ od případu různé, kdy se důvěryhodní občané v porotě sejdou, rozhodnou a zase rozejdou - a nemusí myslet ani na svou další kariéru v justici, ani v politice, natož pak na příkazy stranických sekretariátů.

Až bude pan Rychetský stejně usilovně jako za Nejvyšší radu soudnictví bojovat také za uzákonění soudních porot - a tím, samozřejmě, odsunutí soudců do role organizátorů soudního procesu, kteří o konečném výsledku nerozhodují - a až bude stejně usilovně bojovat také za svobodné volby soudců, základní to rys demokratické justice, pak můžeme jeho slova brát vážně.

Do té doby je to jen lobbování a populilsmus zaměřený do vlastních řad jedné - zjevně parazitické -  profesní skupiny, jejíž původ dodneška nese hluboké stopy totality, kterou navíc nikdo nevolil a v současné podobě by také sotva kdo kdy zvolil.

A to je zapotřebí mít na zřeteli a na paměti především.

Daleko spíše nežli pofiderní Nejvyšší radu soudnictví, zaručeně složenou z dnešních oddaných lokajů typu právě Rychetského, Baxy či Šámala, rozšířených ještě o kariéristky typu Zemanové ze Soudcovské unie.

____________________

____________________

View in full screen

____________________