Blíží se Den vítězství

Jak už se stalo historickým pravidlem, všechny významné evropské války v Čechách začaly - a také skončily. Nejinak tomu bylo i s válkou, kterou jsme si zvykli označovat jako druhou světovou. Zatím poslední celoevropský konflikt.

Naše území se po celou dobu války drželo jaksi v závětří - o to drsnější chvíle pak měly české země zažít až na samém sklonku války, a dokonce i těsně po válce, kdy se u nás odehrálo bojů nejvíce - a také padlo nejvíce obětí.

Bohužel, navazujících 40 let komunismu zamlžilo všechny tyto události natolik důslednou propagantistickou clonou, že se ji po pádu komunismu již ani nepodařilo plně rozkrýt a rozehnat. 

Ti, co komunismus zažili, si ještě na ty báchorky o usmívajících se rudoarmějcích, kteří přijeli na tancích s harmonikami, vzpomenou.

Nic nebylo vzdálenějšího pravdě - kterou jsme se tehdy dozvídali jen potichu od rodičů, kteří válku zažili - a nezapomněli na příjezd těch nemytých, páchnoucích a zavšivených špinavců, nikoliv na tancích, ale většinou v kramářských autíčkách, častěji však na koňských povozech,  v tom  nejlepším případě na amerických náklaďácích, které jim spojenci v rámci meziválečné pomoci dodali, aby se Rudá armáda vůbec mohla do Evropy dostat. Ačkoliv byli na území spojeneckého státu, což mnozí z nich jen ztěží rozlišovali, chovali se, jakoby obyvatelstvo i s veškerým svým majetkem bylo jejich válečnou kořistí - kradli, na co přišli a pokud jde o ženské, tak ty se před nimi ukrývaly pro jistotu až do 70-ti let, neboť ani staré babky si před nimi nemohly být jisty ničím.

Skutečné události -  tak, jak na konci války opravdu proběhly - se ale vůbec nehodily do propagantistické legendy o vítaných osvoboditelích, kteří na poslední chvilku zachránili Prahu a celý český národ, kterou po válce začala komunistická propaganda masově šířit, vyrábět a podporovat.

Zejména se tam nehodila historie Pražského povstání - a to nejen o tom, že povstání vypuklo jako reakce na rychlé a snadné osvobození Plzně americkou armádou, kterou si také Pražané přáli přivítat co nejdřív, nejlépe následujícího dne, a proto povstali - ale zejména pak o pomoci vlasovovských vojsk povstalcům, kterou pamětníci označovali za zcela zásadní, bez které by povstání bylo utopeno v krvi - a stejně tak ani skutečnost, že v Praze válka skončila - jako v celé Evropě - 8. května, takže tam Rudá armáda přijela o den později - tedy s křížkem po funusu, a rozhodně ne jako zachránce města na poslední chvilku.

Následující příspěvek připomíná jinou - zcela zapomenutou - a záměrně zapomenutou - kapitolu z konce války, a to ve středních Čechách, zejména pak v okolí Mladé Boleslavi, kterou - zcela bezdůvodně a nesmyslně, navíc po skončení války - napadlo sovětské letectvo a způsobilo nejen vážné materiální škody, ale také zabilo stovky českých civilistů.

Proč?

Válečné zdůvodnění žádné nehledejme, není.

Německá vojska se zde již většinou nenacházela, pokud ano, nebojovala, masově se vzdávala, anebo ustupovala - samozřejmě na západ, k Plzni.

Válečné operace zde neprobíhaly, natož pak takové, které by vyžadovaly masivní útok taktického letectva.

Takže vysvětlení se nabízí - a to v souladu s poválečnou legendou o osvobození - jediné: Sovětský svaz prostě potřeboval dokázat - především sám sobě, ale také českému obyvatelstvu - že nepřišel pozdě. Že přeci jen ještě - byť po válce - zasáhl do bojů. Protože - za co jinak by mu Češi měli být vděčni?

Za to, že jeho vojska přišla do Prahy pozdě? Za to, že se bezhlavě hnala po polských rovinách do Berlína, aby ho obsadila jako první - a hlavně dříve než západní armády - takže si nechala nekrytý a neobsazený celý hornatý týl, tedy především těžko přístupné české země, do kterých se pak na konci války všechny hitlerovské armády stáhly?

Nebo snad za to, že pomoc bojující Praze Sověti nejen neposlali, ale ještě znemožnili i vlastnímu - tedy československému - letectvu, aby svému hlavnímu městu vystartovalo na pomoc? Když bylo jasné, že zejména proti těžkým zbraním - tankům a letadlům - povstalci nemají dostatečně efektivní prostředky?

O zbytečném a krvavém náletu sovětského letectva na středočeská města těsně po válce se podrobněji rozepisuje následující příspěvek:

http://vaclavek.blog.idnes.cz/c/262390/Slavne-majove-dny-sovetsky-masakr-v-Mlade-Boleslavi.html

_____________________________

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.