Škola arogance

Přes 10 let práce v oboru justice - stále je co objevovat a čemu se divit.

S rostoucí autoritou našeho sdružení přibývá i lidí "z druhé strany", kteří jsou ochotni se s námi podělit - a to nefalšovaně a upřímně - o své zkušenosti a názory. Nedávno jsem tak hovořil s jedním ze soudců - věkově přesně na mé úrovni - čili jako soudce, resp. justiční čekatel začínal na počátku 90. let - a ten mi vyprávěl, v čem spočívala tzv. škola čekatele - tedy kolečko po soudu a po jeho jednotlivých odděleních - a zejména soudcích, jimž byl přidělen.

Sám se divil, poté, co mi dovyprávěl (a já to shrnul), jak by se to dalo snadno a výstižně označit - jako škola arogance.

Učili se například, jak při zahájení soudního jednání nepoděkovat účastníkům řízení za předložený občanský průkaz při ověřování totožnosti účastníků řízení, neboť to je přece pod jejich úroveň - oni jsou soud, tedy ctěný a vážný úřad - a občanům neděkují, ti musí být rádi, že se jimi vůbec zaobírají.

Takových příkladů uváděl vícero.

Když prý dostal přidělen některý případ a chtěl ho poctivě zpracovat připravit, dozvěděl se od nadřízených, že "se s tím moc párá" a že "takhle bychom nikam nedošli" - a že je prostě učili soudní, hlavně důkazní řízení co nejrychleji odfláknout, aby bylo z krku - protože soud přece ví nejlíp sám, co je správné a co ne a žádné důkazy k tomu v podstatě nepotřebuje, neboť si udělal vlastní názor hned když otevřel spis.

Byli vyučováni i přísnému kastovnictví, které je v justici typické a všeobecné (toho si může všimnout každý, kdo na soud vůbec přijde - a slyší, jak se musí soudci oslovovat "pane doktore", ať už je jejich titul jakýkoliv, popřípadě žádný) a které je učilo povyšovat se nejen nad "sprosté občany", ale i nad jejich kolegy ze státních zastupitelství, o občanských zaměstnancích soudu ani nemluvě.

A pak přijde na soud - řekněme - znalý občan, který má představu o tom, co to je demokracie, rovnost občanů a úcta k lidským právům každého z nich - a nestačí se divit, co to vidí. A hlavně, jak je to pak těžké z těchto nafoukaných spratků, kterým to někdo od 25 vtloukal do hlavy, zase dostat ven.

A já jsem pochopil, co měla pí Švehlová na mysli, když se nechala v tisku slyšet, že "stačí vybrat pro justici "vhodné typy", oni že si je prý už na soudech vychovají sami".

Teď už vím, co to v praxi znamená.

A taky proč je justice tak zaostalá a tak na hony vzdálená občanské společnosti.

___________________________

Stnost

Tak tohle bude zcela jistě - podle rasové teorie pí Švehlové - ideální rozená specialistka na vyřizování stížností občanů, vhodná zejména pro příslušné oddělení MSP, ale i každého soudu. Doživotní definitiva a solidní plat bez nároku na cokoloiv jiného (vyjma vyplazeného jazyku) zajištěny.

______________________________

 

Bez přihlášení nemůžete vkládat příspěvky.